HEMEN BAŞLA
16 Ekim 2020

Alışveriş Deneyiminde Bu Yıl Gözlemlenen Değişimler

Alışveriş Deneyiminde Bu Yıl Gözlemlenen Değişimler

2020 Yılı Bize Nasıl Alışkanlıklar Kazandırdı?
COVID-19, bu yıl hemen hemen her sektörde birçok konuda değişimlerin gerekçesi oldu. İnsanların alt üst olan hayatında yeni alışkanlıklar kazanmasını sağladı ve her alışkanlık çok kısa zamanda kısmen zorunlu olarak değişti. Bunlardan en önemlisi de tabii ki alışveriş deneyimi oldu.

Sokağa çıkma yasakları, AVM’lerin kapanması, kalabalık ortamlara girmeyin uyarıları insanları online ortamların müdavimi haline getirdi. Gıda alışverişinden kıyafetlere, teknolojik ihtiyaçlardan sosyal aktivite gereçlerine kadar her şey için online mağazalar kullanıldı.

E-ticarette yeni alışkanlıklara adapte olmak
Pandemi dönemiyle birlikte, özellikle 2020’de online alışverişe önemli ölçüde yönelme oldu. Fiziksel mağazalar yavaş yavaş eski rutinlerine dönmeye çalışsalar da online alışverişin bu dönemde daha güvenli ve konforlu olduğunu düşünen insanların sayısı arttı.

Sizler her iki kanalı da kullanıyorsanız, aynı mesajları verin, aynı standartlarda olun ve tüm ekiplerinizle ortak ve tek stratejide ilerleyin. Yapılan son araştırmalara göre hem fiziksel hem de online alışverişi kullanan insanların oranı 2019’da %64’ken 2020 yılında bu rakam %72. Çoğunlukla online alışverişi tercih eden insanların oranı ise 2019’da %8, 2020 yılında ise %14!

Ulaşılabilir olun, müşterilerinize kolaylık sağlayın!
Özellikle perakende sektöründe ulaşılabilirlik çok önemli. Tüketicilerin online alışverişlerdeki önceliği eve teslimat ve ulaşılabilir bir kanaldan alışveriş yapmak. Oranlara bakıldığında 2020 yılında tüketicilerin %55’i alışveriş yaparken bir sorunla karşılaşmış. Sorunun kaynağı ise kullanıcı deneyiminin iyi olmaması... Ürün bilgisinin yetersiz kalması, ürün yorumlarının olmaması ve canlı destek ekibine hızlıca ulaşamamak gibi maddeler başı çekiyor.

Sizler de müşterilerinize ulaşılabilir olduğunuzu kanıtlamak için e-ticaret sitenizde online chat seçeneği sunun. Goyomod.com’un sunduğu e-ticaret sitesi paketleri içerisinde yer alan online chat özelliğini linke tıklayarak inceleyebilirsiniz. https://goyomod.com/temalar

Rakipleriniz arasında öne çıkmanın ipuçları
Müşteri memnuniyeti her zaman dikkat edilmesi gereken önemli bir detay. Fiziksel mağazalarda ya da online mağazalarda her an müşterilerin taleplerini en uygun şekilde karşılamalı, onların memnuniyetini kazanacak hamleler yapmalısınız.
Müşterilerinizin dikkatini çekmek ve rakipleriniz arasından öne çıkmak için de tüketicilerin son dönemdeki alışkanlıklarını gözlemlemek gerek. Arama motorları, uygulamalar, sosyal medya kanalları, web sitesi karşılaştırma platformları ve videolar… Müşterileriniz sizleri bu kanallardan buluyor ve iletişime geçiyor. Tüm bu kanalların oranlarına baktığımızda öne çıkan konu, ürün videolarının çok daha fazla ilgi çektiği. Online ürün videolarınızı YouTube başta olmak üzere sosyal medya kanallarınıza yükleyin. Ürünün tüm özelliklerini detaylı tanıtın. Ürünün yapısına göre onu kullanın ve ürünün kullanım kılavuzunu video yoluyla tanıtın. Güvenilirlik sağlayın ve müşterilerinizin sizi seçmesi için onlara ek hizmet sunun.

E-ticaret siteniz aracılığıyla, sitenizin banner alanından ya da sosyal medya ikon alanından bu videolara kolaylıkla yönlendirme yapabilirsiniz.

E-ticaret siteniz mobil uyumlu olsun
Tüketicilerin satın alma konusundaki alışkanlıklarından bahsetmiş; ulaşılabilirlik, hız, kolaylık sağlanması gibi konuların tüketici için ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştık. Tüm bu maddelerin eksikliği tüketicinin sizi tercih etmemesi için bir neden olabilir. Bu konuda dikkatli adımlar atmak gerek.

Artık tüketicilerin çoğu alışverişlerini mobil cihazları üzerinden yapıyor. Markanızın bir mobil uygulaması yoksa bile mutlaka mobil cihazlarla uyumlu bir e-ticaret sitesi olması gerek. Mobil cihazlarından e-ticaret sitenize giren müşteri, kolaylıkla satın alımı gerçekleştirdiğinde bir sonraki alışverişi için de olumlu bir bağlılık yakalamış olur. Goyomod.com’un sunduğu e-ticaret temalarında olduğu gibi web sitenizi mobil uyumlu tasarlayıp, düzgün çalışıp çalışmadığına yönelik testleri uzman kişilere yaptırmalısınız.

Nasıl e-ticaret sitesi sahibi olabilirim?
Goyomod.com’un e-ticaret sitesi açmak isteyenlere özel sunduğu yazılım uygulaması ile 3 dakikada e-ticaret sitenize sahip olabilir, hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti odaklı temalar sayesinde; şık vitrin ve menü tasarımlarıyla dikkat çeker, kampanyalar oluşturur ve güvenli ödeme yöntemleri sayesinde müşterilerinizle güçlü bir bağ kurabilirsiniz. Tüm sorularınız ve kayıt işlemleri için goyomod.com’un destek hizmetini kullanarak bize yazabilirsiniz.

E-Ticaret Blog Yazıları

E-Ticaret Siteniz İçin Pazarlama Stratejileri
21 Şubat 2021
E-Ticaret Siteniz İçin Pazarlama Stratejileri

E-ticaretin yükselişte olduğu bu dönemde başarıya ulaşmanın en iyi yolu, doğru pazarlama stratejileri oluşturmak ve bu stratejilere göre ilerlemektir.

E-Ticarette Çapraz Satışın Gücü
30 Haziran 2023
E-Ticarette Çapraz Satışın Gücü

Bu blog yazımızda, E-Ticaret sitenizde çapraz satışın ne olduğunu, nasıl uygulandığını ve faydalarını keşfedeceğiz.

E-Ticaret Sitenizin SEO'sunu Geliştirecek 5 Yol
21 Mart 2022
E-Ticaret Sitenizin SEO'sunu Geliştirecek 5 Yol

E-ticaret sitenizin ziyaretçi sayısını ve dolaylı olarak satışlarınızı artırmak için güçlü bir SEO çalışması yapmalısınız. SEO çalışmalarını geliştirmenin ise 5 farklı yolu vardır;