HEMEN BAŞLA
21 Mayıs 2022

Sanal Pos Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sanal Pos Nedir? Nasıl Kullanılır?

Nasıl ki mağaza alışverişlerinde, kredi kartı ya da banka kartı ile yaptığımız ödemelerde POS kullanıyorsak e-ticaret sitesi alışverişlerinde de kart kullanmamız gerekebiliyor. İnternet alışverişlerinde kullanılan POS cihazlarına sanal POS deniyor. Sanal POS’un POS cihazından tek farkı, kartınızı bir cihaza okutmak yerine kart bilgilerinizi dijital ekranda belirtilen alanlara girerek satın alma işlemini gerçekleştiriyor olmamız.

Sanal POS almak için, öncelikle e-ticaret sitenizin olması gerekmektedir. Sonrasında ise banka ya da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından onaylanmış olan ödeme kuruluşlarından birine başvurarak sitenize Sanal POS özelliği katabilirsiniz.

Sanal POS’a başvurabilmek için e-ticaret sitenizin belli kriterlere sahip olması gerekmektedir: site içerisinde Satış Sözleşmesi, Üyelik Sözleşmesi ve Mesafeli Satış Sözleşmesinin yanı sıra İade ve İptal Prosedürleri gibi bir takım metin ve sözleşmeler bulunmalıdır. Vergi levhası, imza sirküleri ve nüfus cüzdanı örneği gibi evraklar başvuru esnasında verilmelidir. Bu kriterleri sağladığınızda sanal POS’unuzu sitenize eklemeye hazırsınız demektir.

Sanal POS Nasıl Kullanılır?
Başvurunuzu süreci tamamlandıktan sonra e-ticaret sitenizden satış yapabilmeniz için sanal POS entegrasyonu kullanmanız gerekiyor. Bu entegrasyon sanal POS sistemi ile iletişim kuruyor ve müşterinin kartından bakiyenin size aktarımını sağlıyor. E-ticaret sitenizden alışveriş yapan müşteri, ödeme ekranına kart bilgilerini girip sözleşme metinlerini onayladıktan sonra ödeme onayı veriyor. 3D Secure sistemi ile yapılan ödemelerde müşteriye bu işlem için bir onay kodu gönderiliyor, müşteri bu kodu ekranında çıkan yere yazdığında gerekli ödeme onayını vermiş oluyor. Böylece müşteri hesabından düşen bakiye, alıcı hesabına yani size ulaşıyor.

Sanal POS Kullanmanın Avantajları Nelerdir?
• 7/24 satış imkânı,
• Güvenli ve hızlı bir ödeme sistemi,
• Kolay raporlama ve takip,
• Basitleştirilmiş güvenli ödeme alma fırsatı,
• Bilgisayar, telefon, tablet ve bilgisayardan POS’a erişim kolaylığı,
• Fiziksel bir POS cihazına ihtiyacın kalmaması.

Sanal POS altyapısını kullanabileceğiniz şirketler:
• PayTR
• iyzico
• iPara
• Payzone
• Tüm bankalar

E-Ticaret Blog Yazıları

E-ticaret Sitesi İşletmeleri İçin Instagram
24 Temmuz 2023
E-ticaret Sitesi İşletmeleri İçin Instagram

Instagram, e-ticaret sitesi işletmeleri için güçlü bir pazarlama aracıdır ve görsel içeriklerin etkili bir şekilde kullanılmasına olanak tanır.

Alışveriş Deneyiminde Bu Yıl Gözlemlenen Değişimler
16 Ekim 2020
Alışveriş Deneyiminde Bu Yıl Gözlemlenen Değişimler

Artık tüketicilerin çoğu alışverişlerini mobil cihazları üzerinden yapıyor. Markanızın bir mobil uygulaması yoksa bile mutlaka mobil cihazlarla uyumlu bir e-ticaret sitesi olması gerek.

E-Ticaret Sitesi ile İkinci El Eşya Satışı
17 Ağustos 2023
E-Ticaret Sitesi ile İkinci El Eşya Satışı

İkinci el eşya satışı, hem çevre dostu bir yaklaşım hem de kullanılmayan eşyaları değerlendirme fırsatı sunar. E-ticaret sitesi kullanarak bu alanda faaliyet göstermek, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir.