HEMEN BAŞLA
15 Ocak 2022

E-Ticaret Sitenizde Bulunması Gereken Hukuki Metinler

E-Ticaret Sitenizde Bulunması Gereken Hukuki Metinler

E- ticaret alışverişlerinde mal veya hizmet satışı yapan e-ticaret sitesi sahiplerine, devlet tarafından tüketici ve satıcı haklarının korunması için zorunlu kıldığı emir niteliğinde bazı kanunlar ve yaptırımlar mevcuttur. Bu kurallar; herhangi bir aksi durumda göz önünde bulundurulması ve mağduriyetin önüne geçilmesini hedeflemesi amacı ile konulmuş olan hukuki metinlerdir.

• Ön Bilgilendirme Formu:
Müşteriye, satıcı hakkında dürüstlük ve doğruluk ilkesine bağlı kalarak bilgi aktarımını sağlayan, satış işleminin onaylanmasından hemen bir önceki adımda tüketicinin muhakkak okuması gereken; teslim masrafları, sunulan hizmetin veya ürünün satış fiyatı, taksit/vade bilgileri, hizmet nitelikleri, iletişim bilgileri, cayma şartları gibi bilgileri barındıran hukuki metindir.

• Mesafeli Satış Sözleşmesi:
Her web adresine göre özelleştiren ve tüketici onayı gerektiren geniş kapsamlı bir sözleşmedir. Bünyesinde; ön bilgilendirme formunda yer alan tüm bilgileri, tarafların iletişim bilgileri, teslim masrafları, iade ve cayma prosedürleri, mal veya hizmetlere ilişkin detaylı bilgiler barındırır.

• Üyelik Sözleşmesi:
Sistemini üyelik ile ilerleten e-ticaret sitelerinde, kullanıcıların bazı bilgilerini kendi rızası ile sisteme kayıt etmesinden dolayı, hukuki prensipler eşliğinde üyelerin hak ve sorumluluğunu bildiren, ayrıca herhangi bir çatışmada göz önünde bulundurulacak belge niteliğinde olduğu için onaylanması zorunlu olan bir sözleşmedir.

• Gizlilik Politikası:
Tüketicinin kullanım esnasında toplanılan verilerin; kiminle, neden, ne kadar sürede, ne yapıldığını bildiren bir gizlilik politikasıdır. Kişisel verilerin korunması ilkesini net olarak belirten ibareleri de içeren, izinsiz paylaşılması ve işlenilmesi yasak olan bir bildiri metnidir.

• Kullanım koşulları:
Üye şartı olmaksızın, web sitesine uğrayan kullanıcı ile etkileşime girildiği an site sahibinin tabii tuttuğu tüm kuralları ve hususları belirtmesi gereken bir metindir.

• İade, Değişim ve Garanti Koşulları:
Firma sahibinin iade ve garanti koşulunu, iade/değişim ücretini, tüketici iade/değişim haklarını tüm detayları ile anlatan zorunlu bir hukuki metindir.

• İşletmenin İletişim Bilgileri:
Sitede erişilebilirliği kolay olan bir alanda, içeriğinde; adres, e-posta bilgileri, ticari unvanı, telefon numarası, ad/soyad, vergi veya ticaret sicil numarası gibi, ilgili yönetmelik kapsamındaki temel bilgilere yer verme zorunluluğuna sahiptir.

E-Ticaret Blog Yazıları

Hakkımızda Yazısı Yazmak için İpuçları
08 Şubat 2021
Hakkımızda Yazısı Yazmak için İpuçları

Markaların e-ticaret sitelerinde mutlaka yer vermesi gereken gezinme başlıklarından biri de “hakkımızda” olmalıdır.

Organik Ürünler E-Ticaret Sitesi Açmak
17 Ağustos 2023
Organik Ürünler E-Ticaret Sitesi Açmak

Organik ürünlerin eşsiz dünyasını, dijital dünyada açacağınız bir e-ticaret sitesi ile insanlara taşıyabilirsiniz.

Google Kelime Planlayıcısı
15 Ocak 2022
Google Kelime Planlayıcısı

Google Ads Keyword Planner yani Google Anahtar Kelime Planlayıcı güçlü bir e-ticaret siteniz için anahtar kelime listesi oluşturmanızı ve tıklama başına ödeme kampanyanızı avantajlı biçimde başlatmanızı sağlayan faydalı ve ücretsiz bir araçtır.