E-Ticaret Siteniz İçin Fotoğraf Çekimi


E-Ticaret Siteniz İçin Fotoğraf Çekimi

E-ticaret sektöründe “mağaza vitrini” olarak adlandırılan ürün fotoğrafları; marka kalitesinin müşteriye yansımasına en iyi şekilde öncülük ederek, önemli bir hizmete ortaklık etmiş olur. Müşterilerin göz zevkine ve aradığı hizmeti en iyi şekilde sunabilecek kaliteli fotoğraflar, satış oranında artış gösterebileceği gibi aksi bir durumda ters tepki ile karşılaşmanızı da mümkün kılar. İlk izlenim sürecini de şekillendiren görseller, profesyonel iş hayatına başarılı şekilde giriş yapmanıza olanak tanır ve rakiplerinizle eş değer bir rekabet ortamı sunar. Dünya standartları bazında çekilmesi ve güncel gelişmelerden geri kalmadan servise aktarılan fotoğraflar; dijital markanızı globalleştirmeye de yardımcı olur.

Ürün fotoğraflarını oluşturma sürecinde profesyonel destek (Özel fotoğrafçı, fotoğraf stüdyoları Vb…) alabileceğiniz gibi, bazı fotoğraf ekipmanları ile de bireysel çekimler gerçekleştirmeniz de olası bir durum. Bu çekim sürecinizde edinilmesi gereken ekipmanlar aşağıdaki gibidir.

• Kamera: çekilen görsellerin görüntü kalitesini düşürmemesi açısından, tercihinizin megapikseli yüksek kameralardan olması önemli bir ana maddedir.

• Işık; fotoğraf kalitesinde en büyük rol oynayan desteklerden biridir. Ürün üzerindeki gölgelerden kurtulmanıza ve ayrıntıları daha net görülmesine imkân tanıyan ışık, 2-3 farklı açıdan doğru ayar ile yansıtılması ile görsellerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

• Tripod; çekilen fotoğrafların birbirinden bağımsız açılarda olmaması, bulanık ve net olmayan görsellerin önüne geçilmesi için çekimlerde mutlaka destek almanız gereken ekipmanlardan biridir.

• Arka plan; görsel tamamlayıcısı olarak ihtiyacınız olacak malzemelerden biridir. Duvar veya estetik duracak herhangi bir materyal de bu aşamada iş göreceği için alternatif çözümlerden yararlanabilirsiniz.

• Fotoğraf düzenleme aracı; görselin tamamlayıcı olması ile beraberinde estetik görünüm de kazandırması için fotoğraflara uygulanan bitirici son işlemdir. Erişimi kolay yazılım araçları ile renk ayarlarının düzenlenmesinden, istenmeyen kusurları (Toz, kir, leke, yansıma) gizlemeye kadar işinize yarayacak bu araçlar, çekim kalitesini şüphesiz arttıracak aşamalardan biridir.

Tüm bu ekipman desteğini tamamladıktan sonra ise çekim esnasında dikkat edilmesi gereken bazı maddeler ise şu şekildedir;

• Fotoğraf açısı; görsel sunumun önemli olduğu kadar, satışa sunulacak ürünün tüm ayrıntılarını içeren açılardan çekilmesi, iade oranlarını düşürmek ve satışı arttırmak için fazlasıyla önemlidir.

• Ürün rengi: çekim veya stüdyo ışığı dolayısı ile değişmesi yüksek ihtimal olduğu için, müşteri şikâyetine de maruz kalmanıza sebep olabilir. Bu durumun önüne geçmek için çekim anında görseli kontrol edebilir, eğer çekimden sonra fark edildiyse düzenleme araçlarından renk ile oynanıp orijinale yakın hâle getirilebilir veya ürün açıklama kısmında uyarı niteliğinde rengin değişkenlik gösterebileceğini, asıl rengin ne olduğuna dair bilgilendirme gerçekleştirebilirsiniz.

• Fotoğraf sayısı; müşterinin inceleyip net karar verebilmesi için sunulan her kare, sağlıklı satış oranı için kullanılabilecek doğru bir fırsattır. Az olarak sunulan görsel, müşteri açısından güvensizlik hissi uyandıracağından, her ürün başına yüklenebilecek kare sayısı 5-8 oranında olmalıdır.

• Manken; satışını üstleneceğiniz ürün eğer giyilebilir veya aksesuar niteliğini taşıyorsa, müşterilerin ürün duruşunu ayrıntılı görebilmesi için mutlaka sunulması gerekilen hizmetlerdendir. Son teknoloji dâhilinde dijital pazarlamaya giriş yapan hayalet manken veya 360 derece fotoğraf tekniğinden yararlanmanız, markanıza hatırı sayılır bir yükseliş kazandıracaktır.

E-ticaret siteniz için takip etmeniz gereken bir sonraki adım; -> “E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler


Hızlı Büyüyen İşletmeler İçin E-Ticaret Sitesi Çözümleri

3 Dakikada E-Ticaret Sitesinizi Açın!


7 Gün Ücretsiz Hemen Başla

E-Ticaret Blog Yazıları